Fototerapie je terapeutickou metodou využívající jasného světla. Má svůj význam zejména v léčbě tzv. sezónní deprese, tedy deprese, která se většinou objevuje v období podzimu a zimy, kdy se zkracuje den. Světlo dopadající na sítnici oka ovlivňuje produkci melatoninu, což je hormon, který má vliv na cirkadiánní rytmy našeho organismu. Cirkadiánní rytmus jednoduše řečeno znamená,…

Laicky označovaná jako „elektrošoky“ má své nenahraditelné místo i v dnešní psychiatrii. I přes řadu pověr, které se k této metodě váží, je často jediným způsobem, jak zachránit život dotyčného. Elektrokonvulzivní terapii (EKT) nabízíme pacientům po vyčerpání všech jiných možností léčby. Typickou situací je, když zkoušíme již několikátou kombinaci antidepresiv a jiných léků a u…

psychoanalytické terapie adlerovská terapie existenciální terapie terapie zaměřená na člověka Gestalt terapie interpersonální terapie expozice a terapie zaplavením behaviorální terapie kognitivní terapie systemické terapie na řešení zaměřená terapie a narativní terapie integrativní terapie na tělo zaměřené terapie hypnoterapie

Psychoterapii je poměrně obtížné definovat právě pro velkých počet různých směrů, na které se dělí. Uvádí se, že je jich na 400. Avšak tyto směry mají jedno společné – dosahování změn u klienta díky tomu, co se děje mezi klientem a terapeutem. Existuje také množství definic, jednou z nich je, že psychoterapie znamená léčebné působení…

Nejlepší psychoterapeut neexistuje. Každý psychoterapeut vám může něco nabídnout. Nabízíme zde několik faktorů, které vám mohou pomoci v rozhodování: 1) vaše zakázka Máte potíže ve vztahu nebo s kolegou v práci nebo potřebujete poradit, jak zvládat jiné náročnější situace? Vám by mohlo pomoci například jen poradenství, tedy několik málo setkání s terapeutem. Nebo máte dlouhodobé…

Kognitiva jsou látky, jejichž posláním je zlepšování kognitivních funkcí – pozornost, učení, paměť apod. Tyto kognitivní funkce jsou zejména postiženy u demencí. Existuje vícero demencí, v praxi se nejčastěji setkáváme s Alzheimerovou chorobou a vaskulární demencí. Kognitiva jsou látky, které má smysl vzhledem k mechanismu účinku podávat pouze u Alzheimerovy choroby. U Alzheimerovy choroby podáváme…

Neuron je specializovanou buňkou, která je základní jednotkou mozkové tkáně. Neuronů je v mozku asi 100 miliard (100 000 000 000). Zjednodušeně řečeno, každý neuron se skládá ze dvou částí – z buněčného těla a výběžku (tzv. axonu). Výběžek slouží k předávání signálu dalšímu neuronu. Na těle neuronu se nachází speciální výběžky – označované jako…

Farmakoterapie znamená, že léčíme za pomoci léků, tedy farmak. Jedná se o látky ovlivňující psychické funkce prostřednictvím ovlivnění funkce mozku. Psychofarmaka můžeme rozdělit dle účinku do následujících skupin: Antipsychotika – používají se k léčbě psychotických příznaků například u schizofrenie Antidepresiva – zlepšují náladu a další příznaky depresivního syndromu Anxiolytika – působí proti úzkosti Stabilizátory nálady…

Vnímání je aktuální odraz reality v našem vědomí zprostředkovaný senzorickými receptory. Na periferní část receptoru působí podnět, který vyvolá vzruch. Vzruch je veden do mozku, kde v příslušné oblasti vyvolá počitek. Současně působí více podnětů, vzniká tedy více počitků. Ty se integrují s minulou zkušeností a vzniká komplexní vjem. PORUCHY VNÍMÁNÍ, KT. NEJSOU PATICKÉ: 1. smyslové klamy 2….

Vědomí je charakterizováno následujícími funkcemi: vigilita (bdělost) – odpovídá kolísání stavu vědomí v rozmezí bdělého stavu, odráží funkci retikulární formace lucidita (jasnost) – je dána schopností uvědomění si sebe sama a svých vnitřních mentálních stavů kapacita (rozsah) – míra schopnosti vnímat události a jevy, které se odehrávají kolem nás idiognoze – schopnost přiřadit obsah vědomí k našemu…

Pozornost je aktivní zaměření našeho vědomí. Z hlediska použití vůle: volní = záměrné soustředění mimovolní = v podstatě orientační reakce protivolní = zaměřování pozornosti, i když se ji snažíme odpoutat Atributy pozornosti: vytrvalost (tenacita) = schopnost podržet jedno zaměření pozornosti na delší dobu soustředění (koncentrace) = schopnost zaměřit se na určitý objekt a všechno ostatní potlačit rozsah…

Myšlení = proces zprostředkovaného a zevšeobecněného poznání skutečnosti. Myšlení se uskutečňuje pomocí představ a pojmů. 1. PORUCHY FORMY MYŠLENÍ poruchy dynamiky myšlení útlum myšlení= zpomalení myšlenkových procesů bradypsychismus = zpomaleny i ostatní psych. funkce – bradylogie s dlouhými pauzami mezi slovy a dlouhými latencemi do odpovědi záraz myšlení mutizmus = myšlení probíhá dál, je porucha řečové…

Emoce jsou psychické jevy, které mají hodnotící význam, a proto jimi vyjadřujeme, zda je nám něco příjemné nebo nepříjemné, uspokojení nebo neuspokojení… Anatomie – thalamus a limbický systém. Afektivita = pohotovost k emočním reakcím. Emotivita = celková dlouhodobá emoční charakteristika jedince Char. rysy emocí: subjektivita polarita aktuálnost dynamičnost asociativnost (vyskytují-li se vedle sebe 2 emoce různé…

Poruchu s bludy řadíme mezi psychotické poruchy. Základním příznakem je blud nebo bludný systém. Porucha je vzácnější než schizofrenie, většinou se objevuje až ve vyšším věku a častější je u žen. Blud je vlastně poruchou myšlení. Jedná se o nevývratné přesvědčení, za které je dotyčný mnohdy ochotný položit i život. Zásadním způsobem tedy ovlivňuje jeho bytí….

Porucha, která zahrnuje jak poruchu nálady, tak psychotické příznaky. Dle některých odborníků tato porucha sama o sobě neexistuje, jedná se prostě jen o kombinaci dvou poruch. V současné klasifikaci MKN-10 však zařazena je a také je poměrně často diagnostikována. Základním rysem tedy je, že je současně nebo v rozmezí několika dnů přítomna jak porucha nálady,…

Akutní a přechodné psychotické poruchy jsou charakteristické rychle vznikajícími a měnícími se psychotickými příznaky. Od prvního výskytu příznaků – bludů, halucinací a nesrozumitelné řeči – do jejich plného rozvoje neuplynou více než dva týdny. V diagnostice je proto nutné vyloučit jiné poruchy s podobnými příznaky – například delirium, intoxikaci drogami, mánii apod. Jedná se o…

Psychotické poruchy neboli psychózy zahrnují široký okruh stavů, pro které je charakteristický narušený kontakt s realitou. To se projevuje tzv. psychotickými příznaky. Psychotické příznaky můžeme dělit na pozitivní a negativní. Pozitivní příznaky znamenají, že v prožívání člověka je něco navíc, co se jinak nevyskytuje. Jedná se o halucinace, bludy, dezorganizaci řeči, postižení chování apod. Negativní příznaky naproti…

Delirium je život ohrožujícím stavem, který vzniká na základě poškození mozku. Může vzniknout v jakémkoliv věku. Častěji se s ním však setkáváme u osob starších 60 let zejména hospitalizovaných na JIP po velkých operacích, úrazech, cévních mozkových příhodách apod. Příčinami vzniku mohou být všechny stavy, které poškozují mozek. K poškození může dojít přímo – jedná…

Demence je označením pro chorobný stav, který je charakteristický úbytkem paměti a dalších kognitivních funkcí (intelektu, pozornosti a motivace). Přítomny mohou být také poruchy ostatních nekognitivních funkcí, zejména chování. Demence mohou být primární – vznikají „samy od sebe“ – např. Alzheimerova choroba sekundární – ty vznikají na základě jiného chorobného stavu – např. následkem infekce mozku,…