Přestože se tvrdí, že většina kuřáků potřebuje 5–7 pokusů pro skončení s tímto (zlo)zvykem, realita může být úplně jinde. Skutečný počet pokusů přestat kouřit se dle údajů více než 1 200 dospělých kuřáků v Kanadě blíží číslu 30. ,,Dosud jsme počítali s 5 až 7 snahami přestat kouřit,“ sdělil vedoucí studie, Dr. Michael Chaiton ze School of Public Health…

Dle výzkumu provedeného v Dánsku existuje u žen užívajících hormonální antikoncepci ve srovnání se ženami neužívajícími tuto metodu antikoncepce o 23 % vyšší riziko, že budou kromě ní časem pojídat i antidepresiva. Hormonální antikoncepci užívají miliony žen po celém světě. Dosud se objevily zprávy o tom, že tento typ antikoncepce ovlivňuje náladu. Výzkumný projekt, který odstartoval v Dánsku, si…

Mnozí z nás se po náročném dni uchýlí k nějaké odměně – dáme si oblíbený zákusek nebo vyrazíme za přáteli a doufáme, že se budeme cítit lépe. Dle nové studie (zveřejněná v Emotion) však tyto naše malé odměny efekt na zlepšení naší nálady ve srovnání s tím, když se neodměníme nijak, v zásadě nemají. Naši náladu a duševní pohodu může…

Cílem psychologie je definovat a prozkoumat některá skutečně záludná, jednoznačně abstraktní témata, mezi něž patří i podstata psychopatie. Dalším žhavým tématem je svobodná vůle. Pravděpodobně neexistuje člověk, který by se nezamyslel nad tím, zda ji má, nebo ne.  Ambiciózním počinem byla nová studie vydaná v Psychological Science. Jejím cílem bylo vypořádat se s tímto obecně známým problémem….

Málokdo z nás neholduje atmosféře, kterou poskytují procházky u moře nebo pozorování oceánu. Tato naše odvěká náklonnost k oceánu má svůj důvod. Výzkum publikovaný v aktuálním čísle Health and Place objevil souvislost mezi bydlením s výhledem na oceán a zlepšením duševního zdraví. Výzkumníci z Canterburské univerzity na Novém Zélandu a na Michiganské státní univerzitě zkoumali přístup…

Pokud se cítíte na dně, může vám zlepšit náladu stepování nebo večer strávený s přáteli. Funguje to dokonce i v momentech, kdy tyto činnosti vykonávat nechcete. Dle nedávného výzkumu zveřejněného v The Lancet jsou právě výše zmíněné činnosti účinnými metodami, jak léčit depresi. Aktivity tohoto typu mají dokonce své jméno – behaviorální aktivace. Podle výzkumu účinkují…

Dobrá zpráva u příležitosti Dne milovníků knih: Jedna kapitola denně odežene smrťáka – alespoň na chvíli. Nedávná studie provedená Yale University (zveřejněná on-line v Social Science & Medicine) uvedla, že ,,u vášnivých čtenářů je o 20 % nižší úmrtnost v průběhu 12 let od vyšetření oproti lidem, kteří nečtou.“ Pročtěte se k větší kreativitě, milejšímu…

Okamžik, kdy jsem se začal bát pavouků, a moment, kdy tento strach zmizel, si pamatuji velmi jasně. První mezník je jednoduchý: když jsem chodil na základní školu, trávil jsem čas s kamarádem na chalupě jeho rodičů u Huronského jezera. Jednou jsem při hře na honěnou vběhl čelem přímo do pavučiny nastražené v rámu dveří, do jejíhož středu…

Proti mozkovým infarktům u starších osob bojuje prostý lék – pocit, že má náš život smysl a má daný směr. Tuto myšlenku naznačily výsledky z Rush Memory and Aging Protect. Účastníci výzkumu, kteří byli přesvědčeni, že jejich život má smysl, byli méně ohroženi mozkovými infarkty. ,,Duševní zdraví a především pozitivní psychologické faktory – například pocit, že…

Náš mozek je schopen naučit se propojit určitá vyobrazení s menší či větší mírou bolesti, přestože si tato vyobrazení neuvědomujeme. Lidé si podprahové podmínky většinou spojují se sci-fi příběhy. Nedávná studie však tuto techniku využila pro upravení reakcí na bolest. Výsledky výzkumu totiž prohlašují, že nevědomě vnímané informace učí náš mozek mnohem více, než si vědci doposud…

Dle nové knihy nevěnují psychiatři pozornost důkazům o škodlivosti léčby využitím antipsychotik. Na Bradfordské psychiatrické klinice se muž jménem Christian hrbil v křesle. Evidentně byl pouze částečně při vědomí, polomrtvý. Téměř nemluvil, byl ponechán o samotě. Christianovi byla diagnostikována schizofrenie, před dvěma dny pod vlivem paranoie uhodil mého kolegu v centru sociálních služeb. Následkem toho byl tento muž…

U teenagerů s inzulínovou rezistencí byly objeveny vyšší hladiny dvou bílkovin. Jedná se o Aβ42 a PSEN1, jež jsou prognózou Alzheimerovy choroby. Zvýšené hladiny těchto bílkovin byly zjištěny spíše u obézních mladistvých než u teenagerů s nadváhou, nebo s běžnou tělesnou hmotností. Stejná souvislost mezi hmotností a hladinami bílkovin byla však patrná i u předškoláků….

Zvrácený smysl pro humor je dle nového výzkumu jedním z prvotních příznaků demence. Studie byla provedena na University College London (UCL). Objektem jejího zkoumání bylo 48 pacientů trpících Alzheimerovou chorobou a frontotemporální demencí (FTD) – ta postihuje oblast mozku nacházející se přímo za čelem. Výzkumníci zpracovávali dotazníky zacílené na přátele a příbuzné účastníků výzkumu. Ptali se například…

Internet je doslova narván k prasknutí články o tom, jak začít podnikat, jak být sebejistý, přizpůsobivý a – samozřejmě – ochotný riskovat. Co se často nezmiňuje jsou potenciální vedlejší účinky, které s sebou nové podnikání přináší: selhání, ponížení a problémy duševního zdraví. Duševní zdraví by mělo být zájmem každého člověka. Vědci však tvrdí, že něčemu by…

Dle nových testů dokáže sloučenina podobná látce v energetických nápojích zbavit mozek amyloid beta plaku. Ten se v mozku hromadí v počátečních fázích Alzheimerovy choroby. Vědci objevili látku ničící toxický plak vznikající v mozku v počátcích Alzheimerovy choroby. Předběžné testy odhalily, že sloučenina vznikající přidáním této látky do vody dokáže zbavit mozky myší (trpícími Alzheimerovy choroby) amyloidu beta. Navíc…

Uvědomělá meditace dokáže dle nové studie bojovat proti fyzické bolesti silněji než morfium, prozradil její autor. Otevřete jakýkoli článek (například tento) a zjistíte, že meditační stav plného vědomí je dnes velmi populární. Dozvíte se také, že existují studie snažící se ukázat přínosy meditace téměř všem oblastem lidského života od známek  z matematiky po délku migrény až…

Zásadním rozdílem mezi mozky lidí a zvířat je dle většiny vědců velikost a složitost naší kůry mozkové, tedy vnější vrstvy nervové tkáně mozku. Z toho důvodu zaměřujeme svoji pozornost na tuto oblast a věříme, že náš jedinečný mentální život je výsledkem tohoto vrcholného díla evoluce. Často však ignorujeme ty drobnosti, které jsou u lidí a zvířat téměř…

Přečtěte si 6 tipů, jak ochránit svůj mozek před postihy stárnutí Mozek potřebuje se stárnutím – stejně jako správně fungující stroj – trochu péče a pozornosti, abychom zajistili jeho správnou funkčnost. Kdybychom tak měli nějaký návod k jeho údržbě, který by nás informoval o tom, jak vytunit jeho kolečka. Dostupné rady, jak toho dosáhnout, si bohužel často…

Nízká hladina vitaminu D je u dospělých velmi rozšířená, a to především u Afroameričanů a Hispánců. Má vliv na zrychlený pokles epizodické paměti a výkonné funkce – dvou poznávacích domén, jež značně souvisejí s Alzheimerovou chorobou, demencí. ,,Dopad nedostatku vitaminu D je pro poznávání zásadní,“ došel výzkumný tým k závěru. ,,Přestože zatím není jasné, zda vitaminové…

Lékař Frank Lin tvrdí, že vhodnou léčbou ztráty sluchu by lékaři mohli bojovat proti snižování kognitivních schopností pacientů. Lin odhaduje, že 36 % rizik onemocnění demencí přímo souvisí se sluchovým postižením pacientů. Podle nového výzkumu přispívá ztráta sluchu k demenci a úpadku mentálních schopností. Výzkum byl proveden lékařem, který plánuje zahájit první klinické zhodnocení . Chce…