Akutní a přechodné psychotické poruchy jsou charakteristické rychle vznikajícími a měnícími se psychotickými příznaky.
Od prvního výskytu příznaků – bludů, halucinací a nesrozumitelné řeči – do jejich plného rozvoje neuplynou více než dva týdny. V diagnostice je proto nutné vyloučit jiné poruchy s podobnými příznaky – například delirium, intoxikaci drogami, mánii apod.
Jedná se o poruchy, které se často vyskytují v adolescenci nebo v rané dospělosti. Další velký výskyt je u žen v šestinedělí. Často jsou tyto stavy vyprovokovány stresem a nadměrnou zátěží. Prognóza bývá poměrně dobrá, je ale zvýšené riziko sebevraždy hlavně u mladších osob.
Akutní polymorfní psychotická porucha bez příznaků schizofrenie
Pro tuto poruchu je typické velmi rychlé změny příznaků ze dne na den, nebo i během dne. Halucinace a bludy však musí trvat vždy aspoň několik hodin. Dále se setkáváme s bouřlivou emotivitou, popleteností nebo změnou pohyblivosti. Porucha by neměla trvat déle než tři měsíce.
Akutní polymorfní psychotická porucha s příznaky schizofrenie
Jedná se v podstatě o předchozí poruchu, jen je zde po většinu doby trvání stavu přítomen alespoň jeden obecný příznak schizofrenie. Ten však netrvá déle než měsíc, jinak by se jednalo o schizofrenii.
Akutní schizoformní psychotická porucha
Jedná se v podstatě o náhle vzniklé příznaky, které splňují kritéria schizofrenie až na to, že trvají kratší dobu než jeden měsíc. Na rozdíl od polymorfní poruchy s příznaky schizofrenie zde není rychlá proměnlivost příznaků, emoční bouře, popletenost, ani změny pohyblivosti.
Léčba
Hospitalizace je nutná ve většině případů. Z léků se užívají antipsychotika a benzodiazepiny. Pokud se porucha objevila jako následek stresu, je nutná psychoterapie, hlavně jako prevence dalšího opakování.