Běháním proti dopadům stresu na duševní zdraví

GoToVan - https://flic.kr/p/edauvR
Advertisement

Vědecký tým z Brigham Young University odhalil, že běhání působí proti duševnímu úpadku způsobenému chronickým stresem. Alespoň u myší to tak funguje. Není však dosud jisté, zda má cvičení stejný ochranný účinek na duševní zdraví člověka.

Chronický stres – změřitelný narůstajícími hladinami hormonu kortizolu – má v našem těle na svědomí spoustu nešvarů. Jedním z nich je poškození schopnosti učení a paměti. Neurony v oblasti hipokampu jsou totiž méně schopny vytvářet nové synapse – jedná se o proces nazvaný dlouhodobá potenciace.

Studie zkoumající tento problém byla zveřejněna v Neurobiology of Learning and Memory. Vychází z ní najevo, že neurony myší vystavených stresům okolního prostředí, které pak měly možnost se vyběhat, měly stejnou schopnost dlouhodobé potenciace jako myši, které vystaveny stresu vlastně vůbec nebyly.

,,Ideálním stavem pro zlepšení procesů učení a paměti je pochopitelně absence stresu doplněná o cvičení. Stresu se samozřejmě zcela vyhnout nemůžeme, ale lze se zaměřit na jeho kompenzaci pomocí cvičení,“ uvedl vedoucí autor studie, Jeff Edwards. ,,Je obohacující zjistit, že můžeme bojovat proti negativním dopadům stresu na náš mozek a to pouze tím, že vyběhneme ven.“

Řada experimentů provedená výzkumným týmem Edwardse zkoumala několik skupin myší. Jedna ze skupin měla přístup k běhacím kolům a tyto myši denně průměrně uběhly 5 kilometrů. Další skupina myší neměla možnost běhání. Během 4týdenní doby byla polovina myší z každé skupiny pravidelně vystavována stresovým situacím, například plavání ve studené vodě nebo chůzi po vyvýšených plochách. Následně byly těmto myškám zkontrolovány hladiny dlouhodobé potenciace, a to měřením elektrické spojitosti neuronů hipokampu ve vzorcích mozkové tkáně.

Ke stanovení dopadů na skutečné kognitivní funkce byly jednotlivé skupiny myší po 6 týdnech vystavování stresu umístěny do bludiště. Myši, které však měly možnost pohybu, udělaly při průchodu bludištěm méně chyb ve srovnání s myškami, které sice také trpěly stresem, ale neměly žádný pohyb.

Pokud jste ještě nenašli odvahu pustit se do běhání, nyní máte dobrý důvod.

 

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Rané stádium Alzheimerovy choroby lze odhalit z moči

Nová studie odhalila, že defektní geny mohou způsobit změny v moči, které se objeví v raném stádiu Alzheimerovy choroby. Přestože tyto jevy zatím byly pozorovány...