Fototerapie

https://flic.kr/p/4tGmn

Fototerapie je terapeutickou metodou využívající jasného světla. Má svůj význam zejména v léčbě tzv. sezónní deprese, tedy deprese, která se většinou objevuje v období podzimu a zimy, kdy se zkracuje den. Světlo dopadající na sítnici oka ovlivňuje produkci melatoninu, což je hormon, který má vliv na cirkadiánní rytmy našeho organismu. Cirkadiánní rytmus jednoduše řečeno znamená, že celá řada procesů v našem těle probíhá ve zhruba 24hodinových cyklech. Právě u deprese, poruch spánku apod. jsou cirkadiánní rytmy narušeny. Po úspěšné léčbě antidepresivy, elektrokonvulzivní terapií nebo právě fototerapií se rytmy vrací do normálu.

Ve kterých případech můžeme fototerapii využít? Jedná se o

– diagnózu sezónní deprese

– při pocitu únavy a usínání přes den

– pro zlepšení spánku

apod.

Nežádoucí účinky mohou zahrnovat bolest hlavy, bolesti očí, potíže se spánkem. U bipolární afektivní poruchy je třeba opatrnosti, aby nedošlo kpřesmyku do mánie.

Způsoby použití

V minulosti bylo nutné za účelem fototerapie navštěvovat specializovaná zařízení, dnes již se dají koupit i přístroje na domácí použití. Zdroj světla by měl být vzdálen asi 60-90 cm od pacienta a světlo samotné by mělo mít intenzitu 10.000 luxů. Aplikace by při této intenzitě měla trvat půl hodiny, v případě poloviční intenzity dvojnásobnou dobu (hodinu) apod. Není třeba, aby se pacient do světla celou dobu přímo dívat, měl by však do něj pohlédnout alespoň 1x za minutu. Terapii se doporučuje provádět po probuzení denně v celkové délce deseti dnů.

Napsat komentář