Stabilizátory nálady neboli thymoprofylaktika jsou látky, které působí pro mánii nebo depresi aniž by vyvolaly přesmyk do opačné polarity.
Lithium
je vůbec nejdéle používaným preparátem (od roku 1949), přesto stále není znám jeho přesný mechanismus účinku. Účinek po jeho nasazení se dostavuje v průběhu asi dvou týdnů, proto je vhodné kombinovat jej s rychleji působícími léky. Lithium je možné a vhodné podávat dlouhodobě i jako prevenci další poruchy nálady – často jej tak pacienti užívají i několik desítek let. Vysazování je nutné provést pomalu, při rychlém vysazení se riziko rozvoje mánie.
U lithia je nutné sledovat jeho hladinu v krvi, která by měla být mezi 40-60mmol/l (udržovací hladina). Lithium je ve vysokých dávkách toxické, otrava se projevuje průjmy, třesem, poruchami artikulace, zhoršenou koordinací pohybů, kolapsem, kómatem.
Nežádoucími účinky mohou být častě močení, žízeň, průjmy, třes, přírůstek hmotnosti. Kontraindikováno je podávání u pacientů se závažnou poruchou funkce ledvin, s onemocněním srdce a u žen během kojení.
Karbamazepin
je dalším stabilizátorem nálady. Není užíván tak často, používá se při léčbě epilepsie, poruch nálady, BAP apod. Vzhledem k profilu nežádoucích účinků většinou nepředstavuje lék první volby.
Valproát
je poměrně často užívaným stabilizátorem, a to i u akutních stavů. V léčbě mánií je stejně účinný jako lithium nebo karbamazepin, a to i u případů, které na tyto dva stabilizátory nereagují dostatečně. Další možností je i použití u organických poruch nálady. Dávkování je individuální, účinek závisí na hladině léku v krvi, za účinnou se považuje rozmezí 50-125μg/l. Obvyklá odpovídající denní dávka je 800-2000mg. Mezi nežádoucí účinky mohou patřit nevolnost, přírůstek tělesné hmotnosti, vzácně vypadávání vlasů. Mohou být zvýšené jaterní testy, snížené množství krevních destiček – tyto odběry je nutné spolu s hladinou valproátu v krvi pravidelně kontrolovat, zejm. v úvodu léčby.
Lamotrigin
Lamotrigin patří mezi novější stabilizátory. Lamotrigin normalizuje pokleslou náladu a působí preventivně v rozvoji deprese. Není určen pro akutní léčbu, naopak dávky je nutné navyšovat postupně, jinak je riziko rozvoje kožního onemocnění. Naopak však na rozdíl od většiny stabilizátorů může být podáván těhotným a kojícím ženám.