Antidepresiva jsou psychiatrické léky, jejichž posláním je zlepšit náladu a další příznaky depresivního syndromu. Z hlediska mechanismu účinku můžeme antidepresiva rozdělit do základních čtyřech skupin: 1) Inhibitory vychytávání monoaminů (tedy neurotransmiterů). Neurotransmiter je obecný název, který zahrnuje poměrně různorodou skupinu sloučenin, i tzv. monoaminy, do kterých řadíme mj. výše zmíněný noradrenalin, dopamin a serotonin. Tato…

I. generace – tricyklická a tetracyklická antidepresiva (TCA) Název této generace vyplývá ze struktury molekuly účinné látky. Jedná se o první antidepresiva, která byla vůbec vytvořena a nasazena v terapii. Kromě antidepresivního mají i účinek analgetický, působí tedy i proti bolesti. TCA inhibují vychytávání noradrenalinu a serotoninu, na koncentraci dopaminu vliv přímo nemají. Některá z…

III. generace inhibuje vychytávání jen jednoho neurotransmiteru, a podle toho se dále dělí na: – antidepresiva inhibující zpětné vychytávání serotoninu (SSRI a SARI), – antidepresiva inhibující zpětné vychytávání noradrenalinu (NARI) a – antidepresiva inhibující zpětné vychytávání dopaminu (DARI) A) SSRI (selective serotonin reuptake inhibitor – inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) SSRI mají podobné spektrum účinku jako…

SNRI inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu Jedná se o léky, které inhibují vychytávání nejen serotoninu, ale i noradrenalinu (a slabě i dopaminu). Nejužívanějším preparátem je venlafaxin (Velaxin, Elify, Efectin, Argofan, Olwexya). Kromě depresí se podává u úzkostných poruch a u bolestivých syndromů. Doporučená denní dávka 75-375mg. Nežádoucí účinky jsou shodné jako u ostatních preparátů VI. generace…

IMAO (inhibitory monoaminooxidázy) představují samostatnou skupinu antidepresiv. IMAO působí přímo v buňkách, kde tlumí enzym monoaminooxidázu. Monoaminooxidáza (MAO) je enzym, který zodpovídá za rozklad serotoninu a noradrenalinu. Pokud tento enzym zablokujeme, bude serotoninu a noradrenalinu k dispozici více, a to i na synapsích. Inhibitory MAO však nepůsobí pouze v mozku, ale bohužel i jinde na…

Jedná se o antidepresiva, která zvyšují samotné uvolňování serotoninu a noradrenalinu tím, že se navazují na presynaptické neurony. Antidepresivní efekt je navíc posílen tím, že se samy navazují na receptory na postsynaptické membráně a do určité míry tedy imitují serotonin – tím snižují množství nežádoucích účinků. Dá se proto říci, že v podstatě vůbec neovlivňují…

Jedná se o poměrně novou skupinu antidepresiv, které působí přes melatoninové a serotoninové receptory. Melatonin je hormon, který vzniká ze serotoninu v epifýze (části mozku). Jeho hladina silně kolísá v závislosti na tom, zda je den nebo noc. Vzestup hladiny, ke kterému dochází v noci, způsobuje nutkání ke spánku. Ve vyšším věku se jeho produkce snižuje,…