Změny imunity v těhotenství chrání ženy před Alzheimerem

flickr - https://flic.kr/p/dgw5F1
Advertisement

CHIGAGO – Změny postihující imunitní systém během těhotenství mohou ve starším věku ochránit ženy před vznikem Alzheimerovy choroby. S touto myšlenkou přichází nový výzkum. Vyčerpané mechanismy regulující imunitu byly uvedeny mezi faktory v etiologii Alzheimera. Těhotenství jako takové souvisí se zlepšením kvality imunoregulace lidského těla. Jeho příznivé dopady mohou přetrvat až do stařecké fáze života. S tímto faktem přišla Molly Foxová, Ph.D. z oddělení Behaviorálních a biohehaviorálních věd univerzity v Kalifonii, L.A.

,,Jedná se dosud o první studii, která naznačuje, že těhotenství může prostřednictvím proměn imunitního systému ovlivnit míru rizika vzniku Alzheimerovy choroby,“ uvedla. Výsledky výzkumu byly zveřejněny na Mezinárodní konferenci sdružení Alzheimerovy choroby v roce 2018.

 

Čím déle těhotná, tím nižší riziko
Výzkumníci nejprve shromáždili údaje o reprodukční a lékařské anamnéze celkem 133 žen z jižní Anglie starších 70 let. Polovina ze zkoumaných žen trpěla Alzheimerovou chorobou. U každé účastnice výzkumu zaznamenali výzkumníci počet těhotenství v průběhu jejího života, dále počet porodů, potratů a interrupcí.

,,Po porovnání údajů jsme dospěli k výsledku, že čím déle byla žena během svého života těhotná, tím nižší u ní bylo riziko vzniku Alzheimera,“ sdělila Foxová. Konkrétním výsledkem je pokles rizika Alzheimera o 5,5 % s každým měsícem těhotenství.

Cílem výzkumu bylo rovněž odhalit, zda míra ochrany před Alzheimerem souvisí s účinky hormonu estrogenu nebo s imunologickými změnami v průběhu těhotenství. Pracovníci podílející se na výzkumu tedy museli zhodnotit ochranu, kterou poskytoval první a třetí trimestr těhotenství.

Který z trimestrů je tedy efektivnější co do ochrany před onou nemocí? Správná odpověď je: první trimestr. Souhrnný počet prvních trimestrů těhotenství totiž odpovídal nižšímu riziku onemocnění Alzheimerovou chorobou. Tato období těhotenství vykazují větší míru ochrany a souvisejí s imunologickými dopady v těhotenství.

Ženy trpí Alzheimerovou chorobou mnohem častěji než muži. Dříve převládalo vysvětlení, že tomu tak je kvůli vyššímu věku, které se dožívají právě ženy. Nyní však vědci zjišťují, že věk nemusí mít co dočinění s častějším výskytem této nemoci u ženského pohlaví. ,,Určité biologické faktory nás nyní mohou dostat až k základním příčinám vzniku neurodegenerativních chodob.“

Zdroj: medscape.com

Překlad: Bc. Petra Stočková

Další články
Close

Kdo jsou ti nejlepší lháři? Jednoznačně psychopati!

Psychopati nejsou těmi, za koho je považujeme. Mohou být ve své podstatě hodní či zlí, s násilnickými sklony nebo mírumilovní, šibalsky manipulativní nebo nadmíru společenští. Nemusíme...